Son yıllarda en çok kullanılan geri ödeme mekanizmalarından biri olan cashback sistemi, tüketicilere ve işletmelere yaptıkları harcamalardan promosyon kazanabilmeleri için büyük avantajlar sağlıyor. Cashback kartları, size bir yüzde oranında geri ödeme ve ödül puan imkanı tanıyarak harcadığınız paradan nakit kazanma şansı sunuyor. Nakit iadenin ne anlama geldiği ve geri ödemenin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiye yakından göz atalım.

Cashback Nedir?

“Cashback nedir, nakit iade nedir?” sorusu avantajlı alışveriş olanaklarından yararlanmak isteyen kart sahiplerinin aklına gelen başlıca konular arasında yer alıyor. Cashback ya da diğer adıyla para iadesi işleminde, kart üzerinden yapılan alışverişlerdeki harcamanın bir bölümü kartınıza iade ediliyor. Tüm harcamalar için cashback uygulaması bulunan kartların nakit iade tutarı alt seviyelerde yer alırken anlaşmalı kurumlarla yapılan harcamalarda cashback veren kartların avans oranı daha yüksek olabiliyor.

Cashback, satın alma işlemlerine harcanan tutarın belirli bir yüzdesini kart sahibinin hesabına iade eden bir banka kartı avantajını ifade ediyor. Bu uygulamayı ödül veya teşvik gibi de düşünebilirsiniz. Nakit iade, aynı zamanda banka kartından satın alma fiyatının üzerinde bir tutarın kesilmesi ve ardından fazladan kesilen tutarın o anda ve orada nakit olarak geri alınması uygulaması anlamına da gelebiliyor. Normalde bir kredi kartı özelliği olan cashback, bazı cari hesaplarda nakit para iadesi olarak da değerlendirilebiliyor.

Nakit İade İşlemi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Geçmişi 1990’lara kadar uzanan cashback uygulamaları, avantajlı alışveriş olanaklarından sonuna kadar yararlanabilmenizi sağlıyor. Cashback sistemi, geleneksel ödül puanlarının aksine nakit geri ödeme ödüllerini tam anlamıyla kullanıcılar ile buluşturuyor. Nakit iadeleri artı puan veya bonus olarak değil, artı bakiye veya doğrudan ödeme olarak kart sahibine veriliyor. Kullanıcılar, nakit iade ödülünün doğrudan bir çek hesabına veya banka hesabına yatırılmasını da talep edebiliyor.

Ön ödemeli bir kart, anlaşmalı kurumlar ile yapılan alışverişler için %4 geri ödeme vadediyorsa yıllık veya aylık harcamalar üzerinden %2 miktarında nakit iadesi alınabiliyor. Örneğin; %4 cashback özelliğine sahip ön ödemeli kart ile anlaşmalı kurumlardan yıllık 15.000 TL tutarındaki bir harcamaya karşılık olarak 600 TL nakit iade alınabiliyor. Nakit geri ödemeleri, genellikle yıllık olarak gerçekleştiriliyor, ancak bazı kartlar aylık olarak da geri ödeme yapabiliyor. Perakende, yemek, market, giyim ve akaryakıt gibi birçok sektörde avantajlı alışveriş seçeneklerinden ve nakit iade olanaklarından faydalanabilmek mümkün oluyor.

Cashback Kartların Avantajları Nelerdir?

ParamKart gibi aylık/yıllık kullanım ücreti ya da üyelik aidat ücreti olmayan ön ödemeli kartlar; hızlı, güvenli ve kolay ödeme seçenekleri sayesinde günlük hayatın her alanında kullanılabiliyor. Yaptığınız harcamalardan yüksek oranlı nakit iadesi almak, cashback kartların en önemli avantajları arasında yer alıyor. Bu sayede harcadıkça daha fazla kazanıyorsunuz ve kazançlarınızı daha pratik bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bir hesap açarak ön ödemeli kartınıza dilediğiniz tutarda nakit aktarabiliyor ve kart limitine takılmadan özgürce alışveriş yapabiliyorsunuz.

Cashback özelliğine sahip bir kart ile alışveriş yaptıktan sonra anlaşma oranı dahilindeki nakit iadesi kartınıza anında yükleniyor. Türkiye’de ilklere öncülük eden Param, geniş üye iş yeri ağı sayesinde hem e-ticaret hem de diğer tüm harcamalarınızda rahatlıkla kullanılabiliyor. Param Kart sahipleri, anlaşmalı kurumlardan ve mağazalardan gerçekleştirdikleri harcamaların ardından rahatlıkla nakit iade alabiliyor. Param hesabınızdaki bakiyeleri ParamKart’ınız sayesinde Türkiye’de bulunan tüm banka ATM’lerinde ve POS cihazlarında kullanabilirsiniz. Siz de ParamKart sahibi olarak üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerden cashback alabilir, Param kampanyalarından ve avantajlarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

-

tr_TRTurkish