Dünya genelindeki etkinliğini her geçen gün daha fazla artıran e-ticaret, sınırları ortadan kaldırması ve en kaliteli ürünlere en cazip fiyat seçenekleriyle ulaşmayı mümkün hâle getirmesi ile öne çıkar. E-ticaret yöntemleriyle satıcı ya da müşteri olarak ilgilenen herkesin en çok merak ettiği konular arasında, ödeme güvenliği de bulunur. E-ticarette kullanılan ödeme yöntemleri, gelişen pazara ve ticaret sistemlerine kolayca entegre olan yeni teknolojiler sayesinde son derece güvenli bir yapı sergiler. E-ticarette kullanılan ödeme ve tahsilat yöntemleri hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazının devamında bulabilirsiniz.

E-Ticarette Kullanılan Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

E-ticarette kullanılan en yaygın yöntemlerin başında kredi kartı gelir. Kredi kartı kullanımı, müşterilere taksit avantajı da sağlar ve bu sebeple özellikle yüksek fiyatlı ürünlerde sıklıkla tercih edilir. SSL güvenlik sertifikasına sahip olan tüm e-ticaret siteleri, kredi kartıyla satış yapabilir.  SSL güvenlik sertifikası, müşterilerin kullanıcı adı, şifre, kart numarası, kart şifresi gibi bilgilerinin güvende tutulması amacıyla uygulanan bir yöntemdir ve e-ticaret sitelerini siber saldırılara karşı korur. Sanal kredi kartları da e-ticarette sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında bulunur. Sanal kredi kartları, sahip olduğunuz kredi kartına bağlı olarak banka uygulamalarında oluşturulur ve farklı bir kart numarasına sahip olmaları sayesinde asıl kartınızı güvende tutar. Sanal kartların limiti kullanıcılar tarafından belirlenir ve bu sayede asıl kredi kartınızın numarasını ve şifresini kullanmadan kredi kartı limitinizle güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmenizi sağlar.

E-ticaret sitelerinde kredi kartı, banka kartı ya da sanal kartla alışveriş yapılabilmesi için sitenin sanal pos altyapısına sahip olması da şarttır. Sanal pos altyapısı, bankalar tarafından sağlanır ve bu hizmetten faydalanabilmeniz için ticari bir şirketinizin bulunması gerekir. Herhangi bir şirketi olmayan bireyler, sanal pos hizmetinden yararlanamaz ve kartla satış işlemi gerçekleştiremez. E-ticaret sitelerinde kullanılan ödeme yöntemleri arasında kapıda ödeme, EFT, havale gibi seçenekler de yer alır. Kapıda ödeme, gönderdiğiniz ürünün fiyatının kargo şirketi aracılığıyla tahsil edilmesi anlamına gelir. EFT ve havale gibi yöntemlerde ise herhangi bir hesap numarası aracılığıyla ödeme alınabilir. Kapıda ödeme, müşterilerin fikir değiştirme ya da evde bulunamama ihtimalleri nedeniyle satış işlemlerinin iptaliyle sonuçlanabilir. EFT ve havale yöntemleri ise ürünü satın almadan doğrudan ödeme yapmak istemeyen pek çok müşteri sebebiyle güvensiz bulunur ve bu yüzden de satış hacmini daraltır.

E-Ticarette En Etkili Tahsilat Sistemleri Nelerdir?

Satın alma ve tahsilat işlemlerinde başvurabileceğiniz en etkili ve güvenli yöntemler arasında ödeme kuruluşlarıyla çalışmak da yer alır. Ödeme kuruluşları, hem satıcı hem de müşteri açısından işlem güvenliğini zirveye taşır. Param.com.tr gibi ödeme kuruluşları tarafından hazırlanan ödeme kartları, limit belirleme avantajı ve hızlı işlem garantisi sayesinde müşterilerin satın alma işlemlerini güvenli bir hâle getirir. Ödeme kartları, müşterilerin gerçek banka ve kredi kartı bilgilerini kullanmadan işlem yapabilmesine olanak tanır ve bu sayede e-ticaret sitelerinde yaşanabilecek güvenlik açıklarının ve siber saldırıların müşteri açısından sorun olmasını engeller. Ödeme kartları, çocuklu aileler için de son derece ciddi bir güvenlik sağlar. Pek çok çocuk, ailesinin kredi kartlarını habersiz bir şekilde kullanarak aşırı seviyelerde online alışveriş yapabilir. Ödeme kuruluşlarına ait kartlar, çocuklarınıza belirli sınırlar tanımlayabilmenizi ve çocuklarınızın harcamalarını kontrol altında tutabilmenizi mümkün hâle getirir.

Ödeme kuruluşları, en popüler e-ticarette tahsilat yöntemleri arasında da bulunur. Satıcılar için de son derece büyük avantajlar sunan ödeme kuruluşları, e-ticarette tahsilat sistemleri ile problemler yaşamanızın önüne geçer. E-ticaret sitesinden ödeme alma, kimi durumlarda son derece uzun işlemler gerektirebilir ve vakit kaybı yaşamanıza yol açabilir. Ödeme kuruluşlarıyla çalışmanız durumunda sattığınız ürün ya da hizmetin ödemesini dilediğiniz zaman en cazip komisyonlarla tahsil edebilir ve böylece işletmenizin nakit akışını hızlandırabilirsiniz. Ödeme kuruluşları sayesinde sanal pos kullanma zorunluluğundan da kurtulabilir ve bireysel işlere de imza atabilirsiniz. Sizin için en avantajlı ödeme ve tahsilat fırsatlarını ise Param.com.tr’de bulabilirsiniz. 

-

tr_TRTurkish