Sanal kart nedir, sanal kart nasıl alınır, sanal kart yaş sınırı var mı? benzeri sorular, özellikle online alışveriş yapma alışkanlığı olan kullanıcıların sıklıkla merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Sanal kart; fiziksel bir kart değildir. Bunun yerine, yazılım kullanılarak rastgele oluşturulan bir CVV koduyla birlikte bir kredi kartı numarasına benzer on altı basamaktan oluşan bir kümedir. Sanal numaralar fiziki alışverişlerde değil uzaktan alışveriş yapmak için kullanılmaktadır.

Sanal kartlar çok daha fazla esneklik sağlar. Farklı mağazalar için yeni kart numaraları oluşturabilir, kart numaranızı anında değiştirebilir ve harcama limitleri belirlenebilmektedir. Hatta bir kart numarasını gerçek hesabınızı etkilemeden kilitleyebilir veya silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Birçok banka ve finansman kuruluşu fiziksel kartlarına ek olarak sanal kartta sunmaktadır. Sanal kart talebinde bulunmadan önce çoğu kuruluştan fiziksel bir kart talep etmeniz gerekmektedir. Hesap açılış işlemleri tamamlandıktan sonra fiziki kartınıza ek olarak hızlıca işlemler altından sanal kartınızı aktif edebilirsiniz. Sanal kart oluşturma talebi hizmet sağlayıcının arayüzüne bağlı olarak oluşturma adımlarında farklılık olabilmektedir.

Param Sanal Kart Nasıl Açılır? – Param üyeleri fizki karta ihtiyaç duymadan anında sanal kart hesabını oluşturabilmektedir. İster online ister QR Kod aracılığı ile birçok işyerinde harcamalarınızı oluşturduğunuz sanal kart hesabı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hemen ParamKart’a Başvur sayfasından kolayca işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Sanal Kart Özellikleri Nedir?

Dijital kart veya bulut kart olarak da bilinen sanal kartları herhangi bir fiziki kartın online versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Fiziki banka/kredi kartlarının dijital ve sanal bir temsilidir. IdM (Kimlik Yönetimi) gibi genel bir tanımlama yöntemi ile çalışmaktadır.

Dijital kart olarak işlem sağlamanıza imkan tanıyan bu hizmet çevrimiçi barındırıldığı için fiziksel bir süreç gerektirmiyor. Kullanıcılar sanal kartı için fiziki kart talebinde bulunabilmektedir.

Bazı sanal kartlar alışveriş işlemlerinde büyük avantajlar sağlar. Bunlar yapılan alışverişlerde nakit iade, ek indirimler ve daha birçok farklı kampanya ile karşınıza çıkabilmektedir. ParamKart’da üyelerine özel olarak güvenli ve hızlı ödemeye ek avantajlar dünyası sunar. Üye işyerlerinde yapılan alışverişlerde belirlenen oranlarda anında nakit iade sağlıyor.

Sanal Kartlar Nasıl Kullanılır? Neden Tercih Edilir?

Nasıl Kullanılmaktadır?

Dijital Kartları, tıpkı fiziksel bir banka kartınız gibi kullanabilirsiniz. Online alışverişlerin yanı sıra Apple Pay veya Google Pay’e ekleyerek mağazalarda temassız ödeme yapmak için sanal kart kullanabilirsiniz. Tüm sanal kartlar, sizi bankacılık dolandırıcılığından korumak için elektronik olarak şifrelenmelidir. ParamKart online ödeme yaparken işlemi doğrulama adına 3D Secure işlemleri ile ilerlemenizi sağlar.

Online alışveriş yapmak istediğinizde öncelikle herhangi bir hesabınızdan ParamKartınıza para aktarmanız gerekiyor. Param Sanal Kartınızın limiti, üzerine yüklediğiniz tutar kadar olacaktır. ParamKart ile üye işyerlerinde yaptığınız alışverişlerde ek avantajlardan da yararlanırsınız.

Sanal Kartlar Neden Tercih Edilmektedir?

Sanal banka kartları tüketiciler arasında giderek daha yaygın hale geliyor ve işletmeler artık arayı kapatmaya başlıyor. En dikkat çekici tercih sebebi uzaktan satın alma yapmak ve dolandırıcılığı önlemek. Sanal kartlar, tek seferlik kullanım veya sınırlı satın alma işlemleri için oluşturulmaktadır. Her iki durumda da kredi kartı verileri son derece güvenli kalır ve bu da en önemli avantajlardan biridir.

Dijital kartlar, güvenli çevrimiçi ödemeler veya kartlarla diğer mesafeli ödemeler için tasarlanmıştır.
  • Bütçe kontrolü sağlayabilirsiniz.
  • Tek seferlik ödemeler için kullanmak ve ihtiyaç olmadığında silersiniz.
  • Çevrimiçi alışverişlerde müzik, akış ve eğlence gibi mobil hizmet aboneliklere ait harcamaları yönetebilirsiniz.
    • Google Play’den, App Store’dan, Adobe Suite’ten, Microsoft Office’ten ve her yazılım parçasından doğrudan sağlayıcı web sitesinden uygulamalar ve yazılımlar satın alın.
    • PlayStation Plus, Steam, Xbox gibi farklı platformlarda ve ağlarda çevrimiçi oyun oynarken kullanın.
    • Google for Business, Shutterstock, DropBox, Behance, Dribbble ve diğerleri ile serbest aboneliklerinize için kullanabilirsiniz.

  • Üye işyerlerinde nakit iade avantajlarından faydalananilirsiniz.

Sanal Kart Limiti Nasıl Belirleniyor?

Sanal kart limitini kullanıcılar kendi harcama tutarlarına uygun olarak belirleyebiliyor. Dijital kart alan kullanıcılar ilk etapta sıfır limitli bir karta sahip oluyor. Esnek limit olarak da bilinen bu özellik sayesinde alışveriş tutarına veya rutin harcama alışkanlıklarına göre limit tanımlaması yapılabiliyor.

Ön ödemeli elektronik para hesabına bağlı olan karta hesapta tutulan miktar kadar limit açılabiliyor veya belirlenen limit isteğe uygun olarak daha alt seviyelerde kısıtlanabiliyor. Sanal kart yaş sınırı ise finans kuruluşunun belirlemiş olduğu kurallara uygun olarak değişkenlik gösterebiliyor. Belirli bir yaş sınırı belirtilmese de genellikle 13 yaşından itibaren hesap açılıp, sanal kart kullanılabilmektedir.

Dijital Kartlar ile Gelen Kolaylıklar Nelerdir?

Tüketiciler, kart üzerinde yer alan bilgilerin kimlik hırsızları tarafından ele geçirilebilme riski nedeniyle online alışverişler için banka ya da kredi kartlarını doğrudan kullanmak istemiyor. Kredi kartına veya doğrudan sanal bir hesaba bağlı olarak kullanabilirsibiz. Dijital kartlar güvenlik risklerini ortadan kaldırmaktadır.

Dijital bir kart sayesinde tek kullanımlık kart tanımlaması yapılabiliyor. Bu sayede yapılan alışverişin ardından dijital kart bilgilerinin hiçbir emi kalmıyor. Sanal kartlar, e-ticaret harcamaları için geleneksel banka/kredi kartlarının kullanıcılara sağladığı tüm olanakları da bünyesinde barındırıyor.

Alışverişe uygun limit belirleme özelliği, dijital kartların başlıca avantajları arasında yer alıyor. Kartın özelliklerine bağlı olarak tıpkı bir kredi kartında olduğu gibi taksitlendirme yapılabilmektedir.

ParamKart Nerelerde Kullanılır?

Sanal kartlar da tıpkı fiziki kartlarda olduğu gibi hemen her alanda rahatlıkla kullanılabiliyor. Son yılların en avantajlı finansal hizmetlerinden biri olan Param; ParamKart ve Param Hesap ile kullanıcılarına çok sayıda fırsat sunar.

Sanal POS hizmetini Türkiye sınırları içerisinde almış olan tüm e-ticaret sitelerinden ParamKart ile rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor. Yurt dışı harcamalarında ise sadece Steam üzerinden alışveriş yapılabilmektedir.

Kayıt ve kart ücreti ödemeden anında sahip olabileceğiniz ParamKart sayesinde ünlü markaların kampanyalı ürünlerine taksitlendirme olanakları ile ulaşabilir, özel indirimlerden ve cashback (cashback nedir?)imkanlarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz. Harcarken kazanacağınız sanal ParamKart ile Visa, Mastercard ve Troy logolu tüm platformlardan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Bankalar sanal kartlar için bariz bir seçim gibi durmaktadır. Ancak artık dikkate alınması gereken çok daha iyi seçenekler bulunmaktadır. Finans teknolojisi ödeme ürünleriyle çok daha iyi hizmet alabilirsiniz. Seyahat endüstrisi için sanal kartlar, diğer ödeme yöntemlerinin güvenlik zayıflıklarını ve sınırlamalarını ortadan kaldırır.

Nakit iade özelliğine sahip sanal kart, onlarca üye iş yeri anlaşması, 7/24 para transferi ve birbirinden cazip fırsatlar bulunmaktadır. Nakit iade özelliği olan ParamKart başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz.. (param.com.tr/param-kart)

-

tr_TRTurkish