“Sanal kart nedir, sanal kart yaş sınırı var mı, sanal kart nasıl alınır?” benzeri sorular, özellikle online alışveriş yapma alışkanlığı olan kullanıcıların sıklıkla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sanal kart, tıpkı geleneksel bir kredi kartı gibi kullanıcıların perakende mağazalardan veya online alışveriş sitelerinden hizmet veya ürün satın almalarına olanak tanıyor. Bu sayede,tüketiciler nakit paraya ihtiyaç duymadan kolayca alışveriş yapabiliyor.

Sanal Kartın Özellikleri Arasında Neler Bulunuyor?

Dijital kart veya bulut kart olarak da bilinen sanal kartları herhangi bir fiziki kartın online versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Fiziki banka/kredi kartlarının dijital ve sanal bir temsili olan bu kartlar, IdM (Kimlik Yönetimi) gibi genel bir tanımlama yöntemi ile çalışıyor. Dijital bir kart, plastik bir karttan farklı olarak, tamamen sanal olduğu ve çevrimiçi olarak barındırıldığı için ilk etapta herhangi bir fiziksel temsil de gerektirmiyor. Kullanıcılar dilerse sanal özelliğe sahip olan kartın fiziki olanını da talep edebiliyor. Harcamanın ardından kredi kartınızdan veya sanal hesabınızdan gerekli tutar çekiliyor ancak asıl kart veya hesap bilgilerinin hiçbiri online platformlarda paylaşılmıyor.

Sanal Kart Limiti Nasıl Belirleniyor?

Sanal kart limitini kullanıcılar kendi harcama tutarlarına uygun olarak belirleyebiliyor. Sanal kart alan kullanıcılar ilk etapta sıfır limitli bir karta sahip oluyor. Esnek limit olarak da bilinen bu özellik sayesinde alışveriş tutarına veya rutin harcama alışkanlıklarına göre limit tanımlaması yapılabiliyor. Ön ödemeli elektronik para hesabına bağlı olan karta hesapta tutulan miktar kadar limit açılabiliyor veya belirlenen limit isteğe uygun olarak daha alt seviyelerde kısıtlanabiliyor. Sanal kart yaş sınırı ise finans kuruluşunun belirlemiş olduğu kurallara uygun olarak değişkenlik gösterebiliyor. Belirli bir yaş sınırı belirtilmese de genellikle 13 yaşından itibaren hesap açabilmek ve sanal kart kullanabilmek mümkün oluyor.

Dijital Kartlar ile Gelen Kolaylıklar Nelerdir?

Tüketiciler, kart üzerinde yer alan bilgilerin kimlik hırsızları tarafından ele geçirilebilme riski nedeniyle online alışverişler için banka ya da kredi kartlarını doğrudan kullanmak istemiyor. Kredi kartına veya doğrudan sanal bir hesaba bağlı olarak kullanılabilen dijital kartlar ise bu güvenlik risklerini kolayca ortadan kaldırıyor. Dijital bir kart sayesinde tek kullanımlık kart tanımlaması yapılabiliyor. Bu sayede yapılan alışverişin ardından dijital kart bilgilerinin hiçbir emi kalmıyor. Sanal kartlar, e-ticaret harcamaları için geleneksel banka/kredi kartlarının kullanıcılara sağladığı tüm olanakları da bünyesinde barındırıyor. Alışverişe uygun limit belirleme özelliği, dijital kartların başlıca avantajları arasında yer alıyor. Kartın özelliklerine bağlı olarak tıpkı bir kredi kartında olduğu gibi taksitlendirme yapabilmek de mümkün oluyor.

Sanal Kartlar Nerelerde Kullanılabiliyor?

Sanal kartlar da tıpkı fiziki kartlarda olduğu gibi hemen her alanda rahatlıkla kullanılabiliyor. Son yılların en avantajlı finansal hizmetlerinden biri olan Param; ParamKart ve Param Hesap ile kullanıcılarına çok sayıda fırsat sunuyor. Sanal POS hizmetini Türkiye sınırları içerisinde almış olan tüm e-ticaret sitelerinden ParamKart ile rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor. Yurt dışı harcamalarında ise sadece Steam üzerinden alışveriş yapabilmek mümkün oluyor. Kayıt ve kart ücreti ödemeden anında sahip olabileceğiniz ParamKart sayesinde ünlü markaların kampanyalı ürünlerine taksitlendirme olanakları ile ulaşabilir, özel indirimlerden ve cashback imkanlarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz. Harcarken kazanacağınız sanal ParamKart ile Visa, Mastercard ve Troy logolu tüm platformlardan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Nakit iade özelliğine sahip sanal kart, onlarca üye iş yeri anlaşması, 7/24 para transferi ve birbirinden cazip fırsatlar ile Param ailesine katılmak için tıklayın.

-

tr_TRTurkish