Kartlı işlemlerde dolandırıcılığın ve sahtekarlığın önüne geçilmesi, istem dışı ödemelerin önlenmesinde en önemli uygulamaların başında ise CVV kodu geliyor. Kredi kartları ve banka kartlarında kullanılan kart numaralarına ek olarak her kartta bulunmaktadır. CVV kodu prosedürü güvenlik düzeyinin artırılması için büyük önem taşıyor.

Türkiye’de ve dünyada nakit kullanımı gerilerken kartlı ödemeler her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Dijitalleşme ile birlikte, e-ticaret ve online platformların gelişmesi bu gelişimi hızlandırmaktadır. Online kartlı ödemelerde işlem adetleri ve işlem hacimleri her geçen gün artmaktadır. Aynı hızda güvenli alışveriş için dolandırıcılık ve sahtekarlığın önlenmesi adına teknolojilerin gelişimi de aynı hızla sürmektedir.

CVV Kodu Ne Anlama Geliyor?

Tüm kredi kartlarında bulunan CVV kodu, Türkçe karşılığı “Kart Doğrulama Değeri” olarak bilinmektedir. CVV, İngilizce Card Verification Value kelimelerinin baş harflerinden türetilen kısaltmaya verilen isimdir.

CVV kodu bazı kartlarda iki tane olabilmektedir. Bu durumda ikinci kod CVV 2 ibaresiyle belirtilmektedir. CVV ifadesine ek olarak CVD (Card Verification Data)– Kart Doğrulama Verileri; CVC veya CVC2 (Card Verification Code) – Kart Doğrulama Kodu; CCV (Card Code Verification)– Kart Kodu Doğrulaması gibi isimlerle de yer almaktadır.

MasterCard, Visa, Discover gibi dünyaca ünlü ödeme teknolojileri ve kart üreticilerinde CVV kodu 3 hanelidir. Türkiye’nin yerli kart üreticisi TROY’da da CVV kodları 3 haneden oluşur. Bir başka küresel kart üreticisi olan American Express ise CVV kodunu 4 haneli olarak uygular.

CVV Kodları Nasıl Çalışır?

Üretilen her kredi kartı ve banka kartı için ayrıca tanımlanan CVV kodları, kartlarla yapılan ödemelerde ve tahsilatlarda işlemin doğrulanması için kullanılır. Kart sahibi tarafından ödeme platformlarına girilen CVV kodları; hileli işlemler, dolandırıcılık ve sahtekarlığın gerçekleşmesini zorlaştırıyor. Ayrıca, kart numaralarının istenmeyen kişilerin eline geçmesi durumunda bu kodu olmasının önemi karşımıza çıkıyor.

CVV Kodu Güvenlik Sağlar mı?

CVVkodları ile güvenliğin sağlanması adına uluslararası prosedürlere standartlarına uygun olarak geliştirilen ödeme sistemlerinde, CVV kodunun veri olarak tutulması/saklanması yasaklanmıştır. Böylece, küresel standartları sağlayan platformlar ile işlem yapıldığı durumlarda CVV kodları veri tabanlarında tutulmamaktadır. Ayrıca her defasında kart sahibinin bu kodu işlem yaparken sisteme girmesi gerekmektedir. Ulusal ve uluslararası kanunlar ve protokoller ile CVV kodunun saklanması ciddi cezaları da beraberinde getirir. Daha da önemlisi küresel çapta güvenlik düzeyi ispatlanmış tüm ödeme altyapısı sağlayıcıları bu kurala uymayı taahhüt eder.

CVV Kodları Nerede Bulunur?

Her kredi kartı ve banka kartı için özel olarak türetilmektedir. Bu özel türetilen, CVV kodları, kartın türüne göre kartın farklı bölgelerinde yer alır. MasterCard, Visa, Maestro, Discover  ve TROY kartlarında CVV kodu, kartın arka yüzündeki imza bölümünün yanındadır. American Express kartlarında CVV, kartın ön tarafında ve kart numarasının üzerinde yer alır.

CVV Kodu Nasıl Kullanılır?

CVV kodu, online alışverişlerde ve diğer ödeme işlemlerinde kart bilgileri girilirken talep edilir. Kart sahibi, kart numarasını, son kullanma tarihini ve CVV kodunu doğru bir şekilde girmelidir. Bu bilgiler, ödeme işleminin güvenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

CVV kodu, kart bilgilerini giren kişinin gerçek sahip olduğunu doğrulamak için kullanılır. Bu nedenle, kart sahibi CVV kodunu sadece kendisi bilmeli ve başkalarıyla paylaşmamalıdır.

CVC1 Kodu Nedir?

CVC1 kodu, Mastercard kartlarında kullanılan ve kartın arkasında yer alan güvenlik bir numaradır. CVC1 kodu, kartın fiziksel kopyasının yanında bulunur ve kartın fiziksel olarak kullanılmasını doğrulamak için kullanılır. Özellikle fiziksel mağazalarda yapılan ödemelerde kartın gerçek sahibi tarafından kullanıldığını doğrulamak için CVC1 kodu talep edilir.

CVC1 kodu, kartın manyetik şeridinde bulunur ve online alışverişlerde kullanılmaz. Bu nedenle, online işlemler için CVC2 veya diğer ilgili kodlar kullanılır.

CVC2 Kodu Nedir?

CVC2 kodu, Mastercard kartlarında kullanılan ve kartın arka yüzünde yer alan güvenlik bir numaradır. CVC2 kodu, kartın fiziksel kopyasının yanında bulunur ve kart sahibinin kimlik doğrulamasını sağlamak için kullanılır. Online alışverişlerde kart bilgilerini giren kişinin gerçek sahip olduğunu doğrulamak için CVC2 kodu talep edilir.

CVC2 kodu, kartın fiziksel güvenliğini sağlamak ve sahteciliği önlemek için önemli bir unsurdur. Kart sahibi, kart bilgilerini giren herhangi birine CVC2 kodunu vermeyeceğinden dolayı, bu kod sadece kart sahibi tarafından bilinir.

Comments are closed.