Türkiye’nin En Büyük ve En Değerli Fintek Kuruluşu Param, Ödeme Sistemlerinin Amiral Gemisi Paycore ve bağlı ortaklıklarını almak ve ilgili otorite nezdinde pay devirlerine ilişkin onay süreci de dahil olmak üzere yasal süreçleri başlatmak üzere anlaştı.

400 den fazla çalışanı ile 250’den fazla banka, finansal kuruluş, telekom operatörü ve uluslararası şirkete teknoloji alt yapısı ve finansal yazılım çözümleri sunan Paycore, 30’dan fazla ülkeye teknoloji ihraç eden bir finansal teknoloji şirketi.

Ülkemizin en büyük bankalarının yanısıra e-para kuruluşları ve ödeme kuruluşlarının da ödeme sistemi alt yapılarının temelini oluşturan PayCore, Ocean ürünü ile yılda 3 milyardan fazla ödeme işlemini başarı ile tamamlıyor.

22 yıllık deneyimi ile kritik öneme sahip ödeme süreçlerinin yönetiminde büyük kart şemalarının global servis sağlayıcısı Paycore, İstanbul’daki geliştirme ve operasyon merkezleri yanında, Amerika, Dubai ve İngiltere’de de hizmet veriyor.

Ödeme dünyasının gelişmesinde öncü olan Param, agresif büyüme stratejisinin temel yapı taşlarından Ürün ve Teknoloji sahipliğini Paycore satın alması ile hızlandırdı. Param, 2023 yılı bitmeden Türkiye fintek dönüşümü için heyecan yaratacak çok önemli gelişmeler daha paylaşacağını belirtiyor. Güçlü finansal yapısı ve yabancı ortakları ile yakaladığı yüksek başarı ivmesiyle uluslararası yatırımcıların ilgisini üzerinde toplayan Param, global pazarda büyüme hedefi için PayCore’u destekleyecek ve güçlendirecek.

Param, sayısı 1000’i geçen çalışma arkadaşlarına, Paycore satın alması ile 450 yeni çalışma arkadaşı daha eklemek için yasal mercilerin onay süreçlerini sabırsızlıkla bekliyor. Paycore müşterileri, Paycore çalışanları paradan fazlasını sunan Param dünyasının yeniliklerini, çok yakında keşfedecekler.

Bu gelişmenin sektörümüze ve ekonomimize yeni değerler katacağına inanıyoruz.


Param, Turkiye’s largest and most valuable fintech, has initiated the legal processes, including the approval procedures at  the relevant authorities for the transfer of shares and acquisition of Paycore, the Flagship Global Fintech and Payments Services company, and its subsidiaries. 

With a workforce over 400, PayCore provides technology infrastructure and financial software solutions to more than 250 banks, financial institutions, telecom operators and international companies. As a financial technology company, Paycore exports its products and services to over 30 countries. With its core product Ocean, Paycore successfully processes 3 billion transactions annually.

With its 22 years experience, Paycore is a major global service provider for the leading card schemes and manages critical payment processes. In addition to its operation and development centres in Istanbul, Paycore also provides services in the United States, United Kingdom and Dubai.

As the pioneer of the payment industry, Param’s aggressive growth strategy centres around developing its own technology and products and the acquisition of Paycore further strengthens this strategy.

With its strong and resilient financials and international investors, Param has acquired a tremendous success momentum and continues to attract the attention of international investors. Param will assist and strengthen Paycore in achieving its global expansion objectives.

Param emphasizes that it will disclose significant developments that will generate excitement for Turkiye’s fintech transition before the end of 2023.

Param eagerly awaits the approval processes from the legal authorities to add 450 new colleagues through the acquisition of Paycore, in addition to its existing workforce of over 1000. Paycore’s customers and employees will soon discover the innovations of Param’s world that offer more than just money.

Param believes that this acquisition will bring additional value to the payments industry and the overall economy.

Comments are closed.